Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010

Τζάμπα ήττα στη Σλοβενία

Την πρώτη ήττα για φέτος γνώρισε για την Euroleague ο Παναθηναϊκός με 85-84 στην παρατάση από την Ολύμπια με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 72-72.

Η ομάδα ξεκίνησε καλά και προηγηθήκε και 8-18 αλλά η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Στην 2η περίοδο οι πράσινοι σημείωσαν μόλις 6 πόντους οι οποίοι σε συνδυασμό με τα 4/5 τρίποντα της Ολύμπια στην αρχή της 2ης περιόδου, οδήγησαν στο 39-28 του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι το οποίο και πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Η κανονική διάρκεια έληξε με 72-72 μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθη της Ολύμπια.

Στην παράταση η Ολύμπια ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 80-75. Σε εκείνο το σημείο η Ολύμπια άρχισε... τα δώρα, συγκεκριμένα 2 φάουλ σε τρίποντα. Ειδικά το δεύτερο έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από το 85-82, αλλά ο Διαμαντίδης αστόχησε στην τρίτη βολή και έτσι τελείωσε το παιχνίδι.

Καλύτερος (αλλά και μοιραίος) παίκτης για την ομάδα ήταν ο Δ. Διαμαντίδης με 20 πόντους. Η εμφάνιση δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντική και 7/25 τρίποντα, τα 16 λάθη και οι 29/38 βολές πρέπει να λένε πολλά...

Είναι αρχή ακόμα και αυτή η ήττα δεν αλλάζει δραματικά την κατάσταση καθώς η πρώτη θέση του ομίλου παραμένει στο χέρι μας. Αυτή η εμφάνιση όμως δίνει αφορμή για πολλές σκέψεις στο προπονητικό team.

Τα δεκάλεπτα-παράταση: 16-22, 39-28, 48-48, 72-72, 85-84