Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

Κρίμα!

Αν και βρέθηκε 3" από τη νίκη μέσα στην Κων/πολη ο Παναθηναϊκός, τελικά η Efes πήρε τη νίκη με 79-78 με καλάθη ακριβώς στη λήξη του παιχνιδιού. Οι απουσίες των Batiste και Maric ήταν εμφανέστατες, ειδικά στην αρχή του παιχνιδιού όταν και οι πράσινοι ήταν κάκιστοι! Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας πέτυχαν μόνο 7 πόντους. Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο 2ο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει στο +16 για την Efes. Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ομάδας ανέβηκε κατακόρυφα και με μεγάλο όπλο τα τρίποντα (50% το ποσοστό για τον Παναθηναϊκό στο τέλος) κατάφερε και πέρασε μπροστά στην αρχή της 4ης περιόδου. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο με τον Διαμαντίδη να κάνει το 77-78 στα 3" πριν το τέλος του παιχνιδιού όμως η κάκιστη άμυνα σ' αυτά τα 3" έδωσε τη νίκη στην Efes. Καλύτεροι παίκτες μας ήταν ο Βουγιούκας με 18πόντους (8/9 2π. 2/4 1π.) και φυσικά ο Διαμαντίδης με 17 πόντους (1/1 1π., 6/6 2π., 3/6 3π.) και 9 ασσίστ. Πρακτικά αυτή ήττα δε σημαίνει κάτι καθώς με νίκη στον τελευταίο αγώνα με την Armani Milano στο ΟΑΚΑ παίρνουμε και τυπικά την πρώτη θέση. Πρέπει όμως να προβληματίσει το προπονητικό team καθώς για ένα ακόμα παιχνίδι στην Ευρώπη η ομάδα είχε κενά τα οποία όμως δε μας φοβίσουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 42-24, 59-56, 79-78