Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2011

Ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ...

Με νίκη με 59-80 ξεκίνησε το Top-16 ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Lietuvos Rytas. Μια νίκη που σε μεγάλο βαθμό μπορεί να δώσει και την πρωτιά στον όμιλο.

Αν και το σκορ φανερώνει ότι το παιχνίδι ήταν εύκολο, αυτό δεν ισχύει για το πρώτο ημίχρονο καθώς η Lietuvos εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Παναθηναϊκού είχε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 2ου δεκαλέπτου (33-29). Η συνέχεια βεβαίως δεν ήταν η ίδια για τον Παναθηναϊκό όπου με εκπληκτική άμυνα δέχτηκε μόλις 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τον πολύ καλό Τσαρτσαρή πήρε το προβάδισμα και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ήταν ο Batiste με 26 πόντους κι επίσης πολύ καλός ήταν ο Διαμαντίδης μοιράζοντας 6 ασίστ.

Επόμενο παιχνίδι τώρα το Σάββατο στην Πυλαία με τον μπαοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 33-29, 41-53, 59-80